APC
APC (SMT2200RMI2UC) APC Smart-UPS 2200VA LCD RM 2U 230V with
- SKU:
- SMT2200RMI2UC
- MPN:
- SMT2200RMI2UC
- Availability:
- In Stock
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Line: | Smart-UPS |
| Product Name: | Smart-UPS 2.2kVA Rack-mountable UPS |
| Product Type: | Line-interactive UPS |
| Technical Information | |
| Receptacle Type: |
|
| Receptacle Detail: |
|
| Transfer Time: | 10 ms |
| Application/Usage: |
|
| Power Description | |
| Load Capacity: | 2.20 kVA/1.98 kW |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Input Voltage Range: | 160 V AC - 286 V AC |
| Output Voltage: |
|
| Waveform Type: | Sine Wave |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load): | 5.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time: | 3 Hour |
| Hot Swappable: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 86 mm |
| Width: | 480 mm |
| Depth: | 683 mm |
| Rack Height: | 2U |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Weight (Approximate): | 42.31 kg |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly: | Yes |