APC
APC (GVSUPS80KHS) Galaxy VS UPS 80kW 400V for External 5x8
- SKU:
- GVSUPS80KHS
- MPN:
- GVSUPS80KHS
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | GVSUPS80KHS |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Line: | Galaxy VS |
| Product Name: | Galaxy VS 80kVA Tower UPS |
| Marketing Information: | Galaxy VS Highly efficient 20 to 100kVA (400V/480V) and 10 to 50kVA (208V) 3-phase UPS for edge, small, and medium data centers and other business-critical applications Galaxy VS is a highly efficient, modular, easy-to-deploy 20 to 100kVA (400V/480V) and 10 to 50kVA (208V), three-phase uninterruptible power supply that delivers top performance for edge, small, and medium data centers, as well as critical infrastructure in commercial and industrial facilities. Its compact design, high-density technology and fault-tolerant architecture maximize availability, operational efficiency, and critical load protection, while minimizing total cost of ownership. Thanks to patented technologies, this UPS delivers up to 97% efficiency in normal operating mode and up to 99% in ECOnversion mode, equivalent to 66% higher energy savings. Galaxy VS is EcoStruxure ready to give you peace of mind anytime, anywhere. Start-up service is included to optimize your system's performance, quality, and safety. With its robust design and industry-leading performance, Galaxy VS is the ideal backbone for your critical infrastructure. |
| Product Type: | Double Conversion Online UPS |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type: |
|
| Transfer Time: | 0 ns |
| Phase: | Three Phase |
| Application/Usage: |
|
| Power Description | |
| Load Capacity: | 80 kVA |
| Input Voltage: |
|
| Input Voltage Range: | 340 V AC - 460 V AC |
| Output Voltage: |
|
| Input Frequency: | 70 Hz |
| Output Frequency: | 60 Hz |
| Waveform Type: | Sine Wave |
| Management | |
| Network Management: | SNMP Manageable |
| Controls/Indicators | |
| Status Indicators: | LCD Touchscreen |
| Interfaces/Ports | |
| USB (HID Compliant) Port: | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature: | 40°C |
| Storage Temperature: | -25°C - 55°C |
| Maximum Operating Elevation: | 984.30 m |
| Maximum Storage Elevation: | 15 km |
| Operating Humidity: | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity: | 10% - 80% |
| Sound Emission (A-Weighted): | 65 dB(A) |
| Thermal Dissipation: | 7449 BTU/h |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor: | Tower |
| Height: | 1485 mm |
| Width: | 521 mm |
| Depth: | 847 mm |
| Weight (Approximate): | 250 kg |