APC
APC (APDU10150SW) NetShelter Rack PDU Advanced Switched 1P
- SKU:
- APDU10150SW
- MPN:
- APDU10150SW
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | APDU10150SW |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Line: | NetShelter |
| Product Model: | APDU10150SW |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Product Type: | PDU |
| Technical Information | |
| PDU Type: | Switched |
| Phase: | Single Phase |
| Plug/Connector Type: | IEC 60309 32A 2P+PE |
| Receptacle Type: |
|
| Receptacle Detail: |
|
| Power Description | |
| Input Voltage: | 230 V |
| Input Voltage Range: | 200 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Power Rating (VA): | 7.40 kVA |
| Power Rating (Watt): | 7.40 kW |
| Input Current: | 32 A |
| Management | |
| Remote Outlet Switching: | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Product Color: | Black |
| Mounting Orientation: | Vertical |
| Mount Type: | Rack-mountable |
| Placement: | Side |
| Form Factor: | Hot-swappable |
| Rack Height: | 0U |
| Cord Length: | 3 m |
| Height: | 1490 mm |
| Width: | 55.9 mm |
| Depth: | 74.9 mm |
| Weight (Approximate): | 7.40 kg |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage: | IT Equipment |
| REACH free of SVHC: | Yes |
| Mercury Free: | Yes |
| RoHS Exemption Information: | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=APDU10150SW_ROHS_DECLARATION&p_FileName=APDU10150SWKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL: | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=559339814&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL: | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=559339814&lang=en-us |
| TAA Compliant: | Yes |